فوریه, 2021 بدون نظر Uncategorized @fa

استفاده از استیل در صنایع مختلف

استفاده از استیل در صنایع مختلف روز به روز در حال گسترش است. در ادامه به برخی از این صنایع پرداخته شده است:

کارد و چنگال و لوازم آشپزخانه:

عمده ترین کاربرد شناخته شده برای استینلس استیل استفاده از آن در ساخت کارد و چنگال و لوازم آشپزخانه می باشد.

بطور کلی در این صنعت از انواع ۴۱۰ و ۴۲۰ برای ساخت چاقو و از نوع ۳۰۴ برای ساخت قاشق و چنگال استفاده می گردد.

از آنجاییکه انواع ۴۱۰ و ۴۲۰ را می توان با حرارت دادن و متعادل سازی در ساخت انواع چاقو با لبه های تیز بکار گرفته در حالیکه انواع ۳۰۴ با قابلیت چکش خوری بالا برای ساخت محصولاتی نظیر قاشق و چنگال مناسب می باشند که در آنها تغییر شکل و فرم دهی و صیقل کاری از اهمیت زیادی برخوردار است.

صنایع شیمیایی و نفت و گاز:

بدون شک بیشترین میزان مصرف استینلس استیل در صنایع شیمیایی و نفت و گاز می باشد که در آنها از انواع محصولات ساخته شده از استینلس استیل نظیر تانک ها، لوله ها، پمپ ها، شیرآلات و سایر محصولات مشابه استفاده می گردد.

اکثر این محصولات نیز از نوع ۳۰۴ ساخته می شوند. همچنین برای افزایش دامنه کاربرد استینلس استیل در این صنایع، انواع مختلفی از آنها که درای مقاومت زیاد به خوردگی و تحمل دماهای بالا می باشند ابداع گردیده اند که از آنها در بخش هایی نظیر دستگاهای آب شیرین کن، سیستم های تصفیه فاضلاب، چاههای نفت دریایی و بندرگاهها استفاده می گردند.

فولا استیل ایران

دیگر استفاده از استیل در صنایع مختلف میتوان اشاره به:

تولید برق:

از انواع استینلس استیل در دستگاههای تولید برق که در آنها نیاز به مقاومت زیاد در دماهای بالا وجود دارد استفاده می شود. بطور کلی آلیاژهای نیکل در برابر اعمال حرارت و اکسیژن بسیار مقاوم می باشند و در نیروگاههایی که از سوخت فسیلی استفاده می کنند، استفاده می شوند.

همچنین از این آلیاژها برای گرفتن و جداسازی گوگرد از جریانهای عبوری استفاده می شود. در نیروگاههای هسته ای تولید برق نیز از استینلس استیل به میزان زیادی استفاده می شود.

مخصوصا آلیاژهاییکه دارای مقادیر کمتری کبالت می باشند تا در برابر آلودگی به اشعه مقاومت بیشتری داشته باشند. همچنین توربین های بخاری و گازی برای مقاوم بودن نسبت به خوردگی در دماهای بالا و حضور رطوبت زیاد به استینلس استیل نیاز دارند.

کارخانجات مواد غذایی:

حجم زیادی از استینلس استیل تولیدی در زمینه تولید و نگهداری مواد غذایی مصرف می شود.

عمده ترین انواع مورد استفاده ۳۰۴ و ۳۱۶ می باشند. معمولا در موارد عمومی از ۳۰۴ استفاده می شود و در موارد و شرایط خاص از ۳۱۶ استفاده خواهد شد.

اگرچه مقاومت در برابر خوردگی از دلایل مهم استفاده از استینلس استیل در تولد مواد غذایی می باشد اما از آن مهمتر سهولت شستشوی وسایل تولید شده با انواع استینلس استیل می باشد.

برای مثال استفاده از استینلس استیل نوع ۳۱۶ در خط تولید بستنی امکان استفاده از مواد شوینده قوی و ضد میکروبی را فراهم می آورد.

یکی دیگر از برتری های استفاده از استینلس استیل بی اثر بودن آن بر روی مواد غذایی در تماس با آن می باشد.

ساختمان سازی و معماری:

استینلس استیل قابلیت زیادی در استفاده در این بخش از صنعت دارا می باشد بطوریکه در سالهای اخیر در ساختمانهای مدرن از این مواد در طراحی و ساخت نمای خارجی و سقف پوش استفاده می شود.

همچنین در سالهای اخیر شاهد استفاده چشمگیری از این مواد در ساخت وسایل حمل و نقل، ماشین های بلیط فروشی و نیمکت های خیابانی بوده ایم زیرا مقاومت این مواد نسبت به خوردگی زیاد بوده و طول ماندگاری آنها بالاخواهد بود که موجب پایین آمدن قیمت تمام شده نهایی می گردد.

همچنین در سالهای اخیر از استینلس استیل در ساختمان سازی و ایجاد بناهای مستحکم نیز استفاده می شود. در ابتدا چنین تصور می شد که در ساخت بتون آرمه استفاده از کربن استیل کفایت می کند زیرا محیط سیمان قلیایی می باشد و امکان خوردگی استیل وجود ندارد.

اما بعدها متوجه شدن که استفاده از سنگ ریزه در ساخت پل ها موجب اسیدی شدن محیط و درنتیجه خوردگی کربن استیل می گردد. بنابر این یک راه حل مناسب استفاده از استینلس استیل خواهد بود.

کاربردهای پزشکی:

استفاده از استینلس استیل های بسیار تمیز و بهداشتی در ساخت لگن مصنوعی و ایمپلنت های پزشکی کاربرد زیادی دارد. بسیاری دیگر از تجهیزات پزشکی بدلیل نیازمندیهای بهداشتی بالا و سهولت شستشو از جنس استینلس استیل ساخته می شوند. همچنین شرکت های داروسازی در ساخت دستگاهها و خطوط انتقال محصول از انواع استینلس استیل استفاده می کنند.

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *